Læs os | Lyt til os | Se os | Tilslutte Live Events | Slå annoncer fra | Levende |

Klik på dit sprog for at oversætte denne artikel:

Afrikaans Afrikaans Albanian Albanian Amharic Amharic Arabic Arabic Armenian Armenian Azerbaijani Azerbaijani Basque Basque Belarusian Belarusian Bengali Bengali Bosnian Bosnian Bulgarian Bulgarian Catalan Catalan Cebuano Cebuano Chichewa Chichewa Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Chinese (Traditional) Corsican Corsican Croatian Croatian Czech Czech Danish Danish Dutch Dutch English English Esperanto Esperanto Estonian Estonian Filipino Filipino Finnish Finnish French French Frisian Frisian Galician Galician Georgian Georgian German German Greek Greek Gujarati Gujarati Haitian Creole Haitian Creole Hausa Hausa Hawaiian Hawaiian Hebrew Hebrew Hindi Hindi Hmong Hmong Hungarian Hungarian Icelandic Icelandic Igbo Igbo Indonesian Indonesian Irish Irish Italian Italian Japanese Japanese Javanese Javanese Kannada Kannada Kazakh Kazakh Khmer Khmer Korean Korean Kurdish (Kurmanji) Kurdish (Kurmanji) Kyrgyz Kyrgyz Lao Lao Latin Latin Latvian Latvian Lithuanian Lithuanian Luxembourgish Luxembourgish Macedonian Macedonian Malagasy Malagasy Malay Malay Malayalam Malayalam Maltese Maltese Maori Maori Marathi Marathi Mongolian Mongolian Myanmar (Burmese) Myanmar (Burmese) Nepali Nepali Norwegian Norwegian Pashto Pashto Persian Persian Polish Polish Portuguese Portuguese Punjabi Punjabi Romanian Romanian Russian Russian Samoan Samoan Scottish Gaelic Scottish Gaelic Serbian Serbian Sesotho Sesotho Shona Shona Sindhi Sindhi Sinhala Sinhala Slovak Slovak Slovenian Slovenian Somali Somali Spanish Spanish Sudanese Sudanese Swahili Swahili Swedish Swedish Tajik Tajik Tamil Tamil Telugu Telugu Thai Thai Turkish Turkish Ukrainian Ukrainian Urdu Urdu Uzbek Uzbek Vietnamese Vietnamese Welsh Welsh Xhosa Xhosa Yiddish Yiddish Yoruba Yoruba Zulu Zulu

Heathrow: Udvidelse af listen over lande, der forventes at være åben om sommeren

Heathrow: Udvidelse af listen over lande, der forventes at være åben om sommeren
Heathrow: Udvidelse af listen over lande, der forventes at være åben om sommeren
Skrevet af Harry Johnson

Genåbning af kritiske handelsruter såsom USA vil gøre det muligt for eksportører at genoprette forbindelse til vigtige globale netværk og låse op for milliarder pund i handel og eksport.

  • Heathrow glæder sig over regeringens planer om at automatisere grænsekontrol
  • Regeringen bør offentliggøre en liste over lande, der forventes at være på den grønne liste til sommeren
  • Heathrow mistede 6.2 millioner passagerer i april

Heathrow mistede 6.2 millioner passagerer i april, et fald på 92.1% sammenlignet med tallene fra før pandemien i 2019 efter et års begrænsning af ikke-væsentlige rejser.

Mens Heathrow glæder sig over ophævelsen af ​​rejseforbudet fra den 17. maj, den grønne liste er alt for forsigtig i betragtning af de andre kontroller, der er på plads for passagerer, der rejser fra lande med lav risiko. Den næste gennemgang om 3 uger skulle medføre en betydelig udvidelse af listen over "grønne" lande, inklusive USA, for at øge handelen, genforene venner og familier med deres kære. Regeringen bør hjælpe folk med at planlægge ved at offentliggøre en liste over lande, der forventes at være på den grønne liste til sommerferien, så passagererne ikke står over for høje priser for last-minute-reservationer.

De hurtige fremskridt med vaccination og øget tillid til dens effektivitet over for varianter af bekymring bør muliggøre en betydelig forenkling af "trafiklys" -systemet i slutningen af ​​juni, herunder at give fuldt vaccinerede mennesker mulighed for at rejse uden begrænsninger.

Heathrow glæder sig over regeringens planer om at automatisere grænsekontrol, men indtil de er gennemført, bør ministrene sikre, at hvert skrivebord er bemandet i spidsbelastningstider for at undgå uacceptable køtider i indvandring. 

Færre passagerflyvninger påvirker den britiske forsyningskæde og britiske eksportører alvorligt, med kun 116,000 tons gods rejste gennem Heathrow sidste måned sammenlignet med over 132,000 i april 2019, et fald på 12%. Genåbning af kritiske handelsruter som USA vil gøre det muligt for eksportører at genoprette forbindelse til vigtige globale netværk og låse op for milliarder pund i handel og eksport.

Heathrow CEO, John Holland-Kaye, sagde: ”Regeringens grønne liste er meget velkommen, men de er nødt til at udvide den massivt i de næste par uger til at omfatte andre lavrisikomarkeder såsom USA og fjerne behovet for fuldt vaccineret passagerer til at tage to dyre PCR-tests. Border Force's påstande om, at "lange køer i indvandring er uundgåelige" smadre af selvtilfredshed - de er helt undgåelige, hvis ministrene sørger for, at alle skriveborde er bemandet i spidsbelastningstider. "

Trafikoversigt
April 2021
Terminalpassagerer
(000s)
april 2021% ÆndringJan til
april 2021
% ÆndringMaj 2020 til
april 2021
% Ændring
Marked
UK62541.7228-75.3764-82.2
EU173158.8618-86.74,021-83.2
Ikke-EU-Europa54628.7180-83.4876-82.4
Afrika54681.9245-69.1601-80.7
Nordamerika63132.6244-92.5862-94.8
Latinamerika652.827-91.3148-88.0
Middle East370.4292-82.31,100-84.2
Asien / Stillehavet8782.6382-82.61,098-88.9
I alt536159.82,216-85.19,472-86.7
Lufttransportbevægelserapril 2021% ÆndringJan til
april 2021
% ÆndringMaj 2020 til
april 2021
% Ændring
Marked
UK773215.52,893-68.18,993-76.1
EU2,53767.28,672-79.947,851-74.2
Ikke-EU-Europa638211.22,215-77.39,389-75.8
Afrika551344.42,298-36.76,124-55.1
Nordamerika2,46995.58,775-53.224,730-67.4
Latinamerika97169.4417-70.91,944-64.1
Middle East1,08689.24,498-40.113,625-51.6
Asien / Stillehavet1,72290.56,887-34.720,891-50.4
I alt9,873103.336,655-64.7133,547-68.7
Last
(Tons)
april 2021% ÆndringJan til
april 2021
% ÆndringMaj 2020 til
april 2021
% Ændring
Marked
UK6313.962-56.4163-69.7
EU10,333206.839,46577.893,3679.0
Ikke-EU-Europa5,604267.622,509121.858,42020.6
Afrika6,535261.229,15432.776,371-7.9
Nordamerika41,510106.8145,292-2.4382,994-25.3
Latinamerika1,153302.64,383-61.926,650-43.5
Middle East18,70294.171,5326.2215,796-12.0
Asien / Stillehavet32,254126.3119,64318.1336,376-18.0
I alt116,096127.9432,04112.61,190,137-16.9