Læs os | Lyt til os | Se os | Tilslutte Live Events | Slå annoncer fra | Levende |

Klik på dit sprog for at oversætte denne artikel:

Afrikaans Afrikaans Albanian Albanian Amharic Amharic Arabic Arabic Armenian Armenian Azerbaijani Azerbaijani Basque Basque Belarusian Belarusian Bengali Bengali Bosnian Bosnian Bulgarian Bulgarian Catalan Catalan Cebuano Cebuano Chichewa Chichewa Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Chinese (Traditional) Corsican Corsican Croatian Croatian Czech Czech Danish Danish Dutch Dutch English English Esperanto Esperanto Estonian Estonian Filipino Filipino Finnish Finnish French French Frisian Frisian Galician Galician Georgian Georgian German German Greek Greek Gujarati Gujarati Haitian Creole Haitian Creole Hausa Hausa Hawaiian Hawaiian Hebrew Hebrew Hindi Hindi Hmong Hmong Hungarian Hungarian Icelandic Icelandic Igbo Igbo Indonesian Indonesian Irish Irish Italian Italian Japanese Japanese Javanese Javanese Kannada Kannada Kazakh Kazakh Khmer Khmer Korean Korean Kurdish (Kurmanji) Kurdish (Kurmanji) Kyrgyz Kyrgyz Lao Lao Latin Latin Latvian Latvian Lithuanian Lithuanian Luxembourgish Luxembourgish Macedonian Macedonian Malagasy Malagasy Malay Malay Malayalam Malayalam Maltese Maltese Maori Maori Marathi Marathi Mongolian Mongolian Myanmar (Burmese) Myanmar (Burmese) Nepali Nepali Norwegian Norwegian Pashto Pashto Persian Persian Polish Polish Portuguese Portuguese Punjabi Punjabi Romanian Romanian Russian Russian Samoan Samoan Scottish Gaelic Scottish Gaelic Serbian Serbian Sesotho Sesotho Shona Shona Sindhi Sindhi Sinhala Sinhala Slovak Slovak Slovenian Slovenian Somali Somali Spanish Spanish Sudanese Sudanese Swahili Swahili Swedish Swedish Tajik Tajik Tamil Tamil Telugu Telugu Thai Thai Turkish Turkish Ukrainian Ukrainian Urdu Urdu Uzbek Uzbek Vietnamese Vietnamese Welsh Welsh Xhosa Xhosa Yiddish Yiddish Yoruba Yoruba Zulu Zulu

Paris eller London?

Paris eller London?
lhr1

Det Forenede Kongerige forlod EU, og dårlige nyheder er på vej til London Heathrow lufthavn. På trods af den rekordstore start på året på London Heathrow viser de nyeste tal, at EU-konkurrent, Charles de Gaulle, vokser med det dobbelte af hastigheden og er klar til at overhale som Europas førende hub-lufthavn inden for de næste to år.

Over 6 millioner passagerer rejste gennem lufthavnen i januar (en stigning på 2.9%). UK-ruter førte passagervækst og steg med 10.2%, da flere passagerer rejste til Newquay og Guernsey. Andre markeder med den bedste præstation var Mellemøsten (+ 7.6%) og Nordamerika (+ 4.7%).

Over 115,000 ton gods rejste gennem Storbritanniens største havn efter værdi, med Storbritannien som det største marked for fragtvækst (+ 60.6%).

Den britiske koalition for bæredygtig luftfart har forpligtet sig til at nå netto-kulstofemissioner inden 2050 ved at opstille en køreplan, der vil reducere kulstof, samtidig med at det rummer en vækst på 70% i antallet af passagerer.

Heathrows administrerende direktør, John Holland-Kaye, sagde:

”Hvis vi skal være et virkelig globalt Storbritannien, skal vi have bedre forbindelse til globale markeder end vores rivaler i Europa. Det ville være en økonomisk katastrofe for landet at komme bagud, ligesom vi forlader EU. Heathrows nye landingsbane vil gøre Det Forenede Kongerige til en vinder, der forbinder hele Storbritannien med global vækst, og det er derfor, vi skal fortsætte med at levere det! ”

januar 2020     
       
Terminalpassagerer
(000s)
jan 2020 % ÆndringJan til
jan 2020
% ÆndringFebruar 2019 til
jan 2020
% Ændring
Marked      
UK36010.236010.24,8742.4
EU1,8783.41,8783.427,522-0.4
Ikke-EU-Europa4372.64372.65,705-0.2
Afrika3171.13171.13,5184.5
Nordamerika1,3384.71,3384.718,8944.0
Latinamerika117-3.9117-3.91,3781.5
Middle East6777.66777.67,7981.8
Asien / Stillehavet976-3.9976-3.911,368-1.8
I alt6,0992.96,0992.981,0561.0
       
       
Lufttransportbevægelserjan 2020% ÆndringJan til
jan 2020
% ÆndringFebruar 2019 til
jan 2020
% Ændring
Marked      
UK3,43124.53,43124.541,4058.4
EU15,841-1.815,841-1.8208,979-1.5
Ikke-EU-Europa3,6460.23,6460.243,567-0.2
Afrika1,327-2.31,327-2.315,1964.5
Nordamerika6,6351.56,6351.583,5101.0
Latinamerika497-6.2497-6.25,971-0.9
Middle East2,6381.12,6381.130,610-0.2
Asien / Stillehavet3,921-5.43,921-5.446,846-0.8
I alt37,9360.637,9360.6476,0840.2
       
       
Last
(Metriske ton)
jan 2020% ÆndringJan til
jan 2020
% ÆndringFebruar 2019 til
jan 2020
% Ændring
Marked      
UK5860.65860.6608-29.4
EU6,595-10.46,595-10.493,628-13.9
Ikke-EU-Europa3,387-26.83,387-26.855,764-2.9
Afrika6,635-11.26,635-11.292,5051.7
Nordamerika42,540-10.942,540-10.9559,798-9.2
Latinamerika3,930-6.93,930-6.954,0712.5
Middle East19,820-0.819,820-0.8258,9181.1
Asien / Stillehavet32,929-16.332,929-16.3457,290-11.0
I alt115,894-11.4115,894-11.41,572,583-7.4