Medivest fejrer 25 år i erhvervslivet

nyt medivest logo
nyt medivest logo

En grundlægger af MSP Compliance Industry fejrer med et nyt look og den samme kvalitetsservice

nyt medivest logo | eTurboNews | eTN

Medivest Benefit Advisors, Inc. (“Medivest”), en leder inden for Medicare Secondary Payer (MSP) -tjenester og afviklingsplanlægning, annoncerer stolt sit 25. år i erhvervslivet. Til fejring af denne milepæl debuterer Medivest i dag med et nyt firmalogo og -websted.

Medivests nye logo har et mere imponerende og moderne design. Det nye websted har let at navigere på sider, et udvidet bibliotek med ressourcer og sidder på en hurtigere server for at give en bedre oplevelse for besøgende. ”Vores logo og hjemmeside har ændret sig dramatisk for bedre at afspejle den værdi, vi tilfører vores medlemmer,” siger Aaron Winnell, præsident for Medivest. "Opfindende, moderne og professionelt er udtryk, vi bruger til at beskrive vores nye udseende samt den service, vi har leveret til vores kunder i XNUMX år."

Medivest blev grundlagt i 1996 i Santa Barbara, CA med fokus på at give sind til skadesofre igennem professionel administration tjenester af deres fremtidige medicinske krav, efter afvikling. MSP Compliance-tjenester blev et yderligere fokus og var det første selskab, der administrerede et Medicare Set-Aside-arrangement gennem Centers for Medicare & Medicaid Services (CMS). ”For XNUMX år siden så vi en mulighed,” siger administrerende direktør Doug Brand. ”På det tidspunkt var MSP-overholdelse noget af et mysterium for selv de mest erfarne advokater. 'Er Medicares interesser blevet behandlet i denne løsning? Skal det endda overvejes? ' Spørgsmål som disse var almindelige. Vi fandt en måde at besvare dem på og hjælpe vores kunder med at beskytte deres kunder. ”

Efterhånden som årene gik, begyndte Medivest at tilbyde yderligere tjenester, der yder support til bosættende parter i alle faser af afviklingsprocessen, der inkluderer en medicinsk komponent, herunder Medicare Set-Aside Allocation Reports, Trust Advisory Services og senest Lienopløsning Tjenester. Siden da er Medivest vokset fra en håndfuld medarbejdere, der arbejder på et kontor til næsten 50 ansatte med kontorhovedkvarter i Santa Barbara, CA, et administrativt kontor i Oviedo, FL og flere satellitkontorer over hele landet.

Om Medivest

Medivest er en national compliance-virksomhed (Medicare Secondary Payer) og leverandør af afviklingsløsninger. Vores fokus er at hjælpe alle, der er involveret i afviklingen af ​​en arbejdstageres erstatning eller personskade, med at forstå deres forpligtelse til at overveje Medicares interesser i henhold til føderal lov. Vi leverer løsninger, der hjælper med at afbøde eksponering som følge af denne forpligtelse. Medivest har leveret sine tjenester siden 1996 og har udviklet et serviceprogram, der kan tilpasses til enhver bosættelse.

HVAD SKAL DU TAGE VÆK FRA DENNE ARTIKEL:

  • Siden da er Medivest vokset fra en håndfuld medarbejdere, der arbejder på ét kontor, til næsten 50 medarbejdere med kontorhovedkvarter i Santa Barbara, Californien, et administrativt kontor i Oviedo, FL, og flere satellitkontorer over hele landet.
  • Den nye hjemmeside har nemme at navigere på sider, et udvidet bibliotek af ressourcer og sidder på en hurtigere server for at levere en bedre oplevelse for besøgende.
  • Som årene skred frem, begyndte Medivest at tilbyde yderligere tjenester, der yder støtte til forligsparter på alle stadier af forligsprocessen, som inkluderer en medicinsk komponent, herunder Medicare-afsætningsfordelingsrapporter, Trust Advisory Services og senest Lien Resolution Services.

<

Om forfatteren

eTN administrerende redaktør

eTN Administrerende opgaveredaktør.

Del til...